!-- SCM Music Player http://scmplayer.net -->

Powitanie

Pierwszy raz jesteś na moim blogu-witam cię serdecznie.Rozejrzyj się może znajdziesz coś czym się zainteresujesz.Możesz oczywiście podzielić się sowimi spostrzeżeniami wszystkie przeczytam i postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości.

O mnie

Moje zdjęcie
opolskie, Poland
Mam na imię Marianna.Lubię szyć,gotować,czytać książki i haftować i wiele innych ciekawych rzeczy robić.Wszystko to sprawia mi ogromną radość.Serdecznie zapraszam-Marianna-mari.

napisz do mnie........

marjanka.36@interia.pl

Google Website Translator Gadget

7.7.10

36#Poradnik ogrodniczki C jak Cyklamen Perski

fot.autor mari
Cyklamen PerskiCyklamen perski znany pod nazwą fiołek alpejski.
Roślina ozdobna.Słynie z różnorodności odmian.
Delikatne ,o wywiniętych płatkach kwiaty są osadzone na długich szypułkach i przypominają barwne motyle.Z kolei zielonawe,pokryte srebrzystymi rysunkami liście-mają wyraźnie sercowaty kształt.

Pochodzenie: Palestyna oraz region między Kretą,Rodos,Cyprem i południowo-wschodnią częścią Morza Egejskiego

Wysokość: 10-30cm

Podłoże: ziemia uniwersalna

Przesadzanie: w połowie lata,tuż po zakończeniu okresu spoczynku do tej samej doniczki.

Rozmnażanie: w porze sadzenia podzielić bulwę na fragmenty.Można też wysiewać nasiona od późnego lata do wczesnej zimy.Nasiona kiełkują w temperaturze ok.21C.

Pielęgnacja: jasne przefiltrowane światło,rozproszone.Niskie temperatury 7-15C.Podlewanie umiarkowane,nie podlewać samej bulwy,bo zgnije.W porze formowania pąków i kwitnienia co 2 tygodnie stosować roztwór nawozu.Zwiędłe kwiaty i liście ukręcać u podstawy rośliny,nie przycinać.Po obumarciu liści pozwolić aby roślina powoli obeschła,a następnie pozostawić ją w chłodnym miejscu,by przeszła okres spoczynku.

Kwitnienie: od jesieni do wiosny.Barwy kwiatów zależnie od odmiany od białych przez różowe do czerwonych w różnych odcieniach,różnej wielkości,pojedyncze lub pełne.

Choroby i szkodniki: grzyb-choroba powoduje więdnięcie,żółknięcie i gnicie ogonków liściowych i szypułek kwiatowych.Zastosować preparat grzybobójczy.
Szara pleśń
-liście więdną i zasychają,pojawiają się na nich brunatne plamy.Usunąć zaatakowane części rośliny i zastosować preparat.
Mątwik korzeniowy
-powoduje gnicie i rozpad korzeni.Zastosować preparat.
Mszyce i przędziorki-
pasożyty te zwalczamy odpowiednimi preparatami.
fot.autor mari
Cyklamen perski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Wszelkie prezentowane na blogu prace,pomysły i zdjęcia są mojego autorstwa .(Do wyjątków należą te,które są podpisane do kogo należą lub skąd pochodzą).Wiele trudu i zapału trzeba poświęcić aby powstały,więc nie zezwalam na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody!Dziękuję za respektowanie moich praw autorskich:)