!-- SCM Music Player http://scmplayer.net -->

Powitanie

Pierwszy raz jesteś na moim blogu-witam cię serdecznie.Rozejrzyj się może znajdziesz coś czym się zainteresujesz.Możesz oczywiście podzielić się sowimi spostrzeżeniami wszystkie przeczytam i postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości.

O mnie

Moje zdjęcie
opolskie, Poland
Mam na imię Marianna.Lubię szyć,gotować,czytać książki i haftować i wiele innych ciekawych rzeczy robić.Wszystko to sprawia mi ogromną radość.Serdecznie zapraszam-Marianna-mari.

napisz do mnie........

marjanka.36@interia.pl

Google Website Translator Gadget

12.1.11

80# Owocowo-warzywne ABC G jak Gruszka


fot.autor mari Gruszki

G jak Gruszka

Gruszka-owoc drzewa,gruszy(Pyrus L.).
Występuje w Europie i w Azji.
Pochodzi z Grecji.
Występuje w wielu odmianach.Owoce różnią się kształtem,najczęściej są wydłużone,w okolicy szypułki stożkowate oraz twardą skórką,zieloną,żółtą lub brązową,ziarnistą.
Gruszki zawierają dużo potasu,błonnik,żelazo i witaminy C,także sporo cukrów prostych.Pobudzają trawienie i perystaltykę jelit,likwidują zaparcia.Mają też właściwości moczopędne.Pomagają regulować ciśnienie krwi.Witaminy i składniki odżywcze zawarte w tych owocach to: witamina C,E,B6,kwas foliowy,potas,miedź,żelazo oraz magnez.Jako jeden z niewielu owoców mają jod,a także bor,który pobudza pracę mózgu oraz ułatwia koncentrację.
Odmiany gruszek ,które są dość słodkie warto jeść na surowo.Można też dodawać je do owocowych sałatek.W zimie warto spożywać suszone. Z gruszek można robić również przetwory:kompot,dżem,chutney.Kompot z suszonych owoców gasi pragnienie,ale ma też właściwości przeciwgorączkowe.


fot.autor mari Gruszka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Wszelkie prezentowane na blogu prace,pomysły i zdjęcia są mojego autorstwa .(Do wyjątków należą te,które są podpisane do kogo należą lub skąd pochodzą).Wiele trudu i zapału trzeba poświęcić aby powstały,więc nie zezwalam na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody!Dziękuję za respektowanie moich praw autorskich:)