!-- SCM Music Player http://scmplayer.net -->

Powitanie

Pierwszy raz jesteś na moim blogu-witam cię serdecznie.Rozejrzyj się może znajdziesz coś czym się zainteresujesz.Możesz oczywiście podzielić się sowimi spostrzeżeniami wszystkie przeczytam i postaram się odpowiedzieć w miarę moich możliwości.

O mnie

Moje zdjęcie
opolskie, Poland
Mam na imię Marianna.Lubię szyć,gotować,czytać książki i haftować i wiele innych ciekawych rzeczy robić.Wszystko to sprawia mi ogromną radość.Serdecznie zapraszam-Marianna-mari.

napisz do mnie........

marjanka.36@interia.pl

Google Website Translator Gadget

24.8.10

45#Lekcja niemieckiego 2.Stunde -2.Lekcja Rodzajnik określony (der,die,das)Rodzajnik nieokreslony (ein,eine,ein)

1.Rodzajników nie tłumaczy się na język polski.

2.Rodzajniki służą do rozróżnienia rodzaju gramatycznego rzeczownika i do rozróżniania przypadku w jakim stoi rzeczownik.

3.Rodzajnika nieokreślonego(ein,eine,ein)używamy jeżeli mówimy o danym przedmiocie,osobie lub zjawisku po raz pierwszy,jeśli rzeczownik ten nie był w zdaniu jeszcze wymieniony.

4.Rodzajnika określonego(der,die,das) używamy jeżeli przedmiot lub osoba jest już poprzednio wymieniona lub znana mówiącemu.

maskulinum-rodzaj męski-der-ein

femininum-rodzaj żeński-die-eine

neutrum-rodzaj nijaki-das-ein

Przykład:

Das ist eine Lampe.
To jest lampa.
Die Lampe ist lang. Lampa jest długa.

Das ist ein Tisch. To jest stół.
Der Tisch ist groß. Stół jest duży.

Das ist ein Fenster. To jest okno.
Das Fenster ist breit. Okno jest szerokie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Wszelkie prezentowane na blogu prace,pomysły i zdjęcia są mojego autorstwa .(Do wyjątków należą te,które są podpisane do kogo należą lub skąd pochodzą).Wiele trudu i zapału trzeba poświęcić aby powstały,więc nie zezwalam na ich kopiowanie i rozpowszechnianie bez mojej zgody!Dziękuję za respektowanie moich praw autorskich:)